U nastavku slede najvažnije prednosti za preduzentnike paušalce.
Paušalci svoje poreske obaveze plaćaju u fiksnom mesečnom iznosu, do kraja kalendarske godine. Praktično, porez i doprinose plaćaju prema paušalno utvrđenom prihodu. Imaju obavezu da plate porez bez obzira na ostvaren mesečni promet.
Iznos je utvrđen rešenjem Poreske uprave, a način utvrđivanja poreza se određuje po određenim kriterijumima, na koji se primenjuju zakonske stope. Stope poreza i doprinosa: porez na prihod 10%, PIO 24%, zdravstveno osiguranje 10,3% i doprinosi za nezaposlenost 0,75%.
Preduzetnik može pisanim ovlašćenjem da poveri vođenje posla drugom poslovno sposobnom fizičkom licu (poslovođa).
Takođe, može ovlastiti knjigovođu da ima pristup poreskom sandučetu na portalu Poreske uprave, za koji je neophodan kvalifikovani elektronski sertifikat.
Paušalci, za razliku od DOO, imaju mogućnost da na dnevnom nivou podignu određen iznos gotovine bez pravdanja. Dnevni limit iznosi 150.000 dinara.
Preduzetnici koji paušalno plaćaju porez mogu svakodnevno da podižu sa računa firme do 150.000 dinara i taj iznos nemaju obavezu da pravdaju računima za troškove. DOO firme su obavezi da podignuti novac pravdaju gotovinskim računima.
Na portalu Poreske uprave omogućen je kalkulator za izračunavanje paušalnog poreza. On fizičkim licima, budućim paušalcima, kao i frilenserima koji se samooporezuju pomaže da predvide iznos mesečne poreske obaveze nakon unosa određenih parametara.
Kalkulator paušalnog poreza omogućava da se izračuna porez koji će paušalno oporezovani preduzetnici plaćati nakon osnivanja firme. Iznos se dobija unosom svih elemenata koji su ključni za utvrđivanje poreske obaveze, što svakako zavisi i od šifre delatnosti.
Paušalac nema obavezu da angažuje knjigovođu, jer ne vodi poslovne knjige. Paušalni preduzetnici imaju obavezu da vode KPO knjigu, da izdaju račune i u nju upisuju izdate. Ukoliko se odluče da povere ove aktivnosti knjigovođi. cene ovih usluga su simbolične
Prilikom registracije naziva firme, za preduzetnika naziv sadrži lično ime i prezime, delatnost, pravnu formu (PR), mesto sedišta i skraćen naziv (nije u obavezi, ali u praksi najčešće sadrži). U odnosu na DOO, naziv je dosta dugačak. DOO u nazivu sadrži samo poslovno ime, pravnu formu i mesto sedišta.
Preduzetnik paušalac za sve dospele i neizmirene obaveze koje ima odgovara svojom ličnom imovinom. Ukoliko ne može da izmiri obaveze oko poreza, odgovornost preuzimaju punoletni članovi domaćinstva (odgovara se imovinom članova domaćinstva).
Test samostalnosti se primenjuje za paušalce od 2020. godine. Predstavlja test koji se sastoji od 9 kriterijuma, a koji se primenjuju kako bi se utvrdilo da li je oporezivani paušalac samostalan/nesamostalan u odnosu na klijenta sa kojim sarađuje.
Kriterijumi testa samostalnosti:
Preduzetnici paušalci ne mogu biti u sistemu PDV-a, zbog načina utvrđivanja poreskih obaveza, kao i limita od 6.000.000. Obveznici poreza na dodatu vrednost su preduzetnici koji vode poslovne knjige i privredna društva (DOO) koja ostvare promet veći od 8 miliona dinara.
Paušalci, kao fizička lica registrovana za obavljanje delatnosti, pored paušalnog poreza imaju obavezu plaćanja poreza na dohodak građana u tekućoj godini, ukoliko u toku prethodne kalendarske godine ostvare dohodak veći od iznosa šestostruke prosečne godišnje zarade. Ovaj prihod se oporezuje sa 10%. Za DOO se ne plaća porez na dohodak građana, već druga vrsta poreza – porez na dividendu 15%.
U skladu sa Zakonom o porezu na dohodak građana, pravo na paušalno oporezivanje ne priznaje se za određene delatnosti:
Kada je u pitanju DOO, ne postoje ograničenja po pitanju delatnosti koje se mogu obavljati. Mogu biti registrovani za obavljanje bilo koje šifre delatnosti.