Šta sme, a šta ne sme biti plaćeno platnom karticom ako ste preduzetnik.

 

Preduzetnik je fizičko lice registrovano za obavljanje delatnosti, pa kod njega ne postoji podvojenost pravne forme, kao kod privrednih društava. Za sve obaveze iz poslovanja odgovara ličnom imovinom. Zbog toga je unos lične imovine u poslovne knjige, kao i isplata poslovnih sredstava za lične potrebe moguća, uz poštovanje određenih pravila.

Dakle, ukoliko  ste preduzetnik koji vodi poslovne knjige, možete poslovnu karticu da koristite i za plaćanje ličnih rashoda, ali ova plaćanja ne smeju da se knjiže kao poslovnih rashodi u vašim knjigama o čemu   vodi računa knjigovođa koji beleži rashode. Preporuka je da se rashodi evidentiraju na kontu 723, koji služi upravo za evidentiranje lične potrošnje preduzetnika. Na taj način obezbeđuje se da lični izdaci ne utiču na osnovicu poreza na neto prihod, što je jedan od zahteva poreskih propisa.

 

Ako je u pitanju preduzeće

Sredstvima firme treba plaćati samo poslovne rashode. Pod poslovnim rashodima podrazumevamo samo potrošnju koja nastaje u svrhu obavljanja delatnosti.

Na primer, nabavka robe za dalju prodaju, od koje ćete ostvariti profit, predstavlja poslovni rashod, 

Uobičajeni rashodi kod kojih možete da koristite poslovnu karticu su:

  • ručak sa poslovnim partnerima;
  • gorivo za službeni automobil na službenom putovanju;
  • avio-karte i smeštaj na službenom putovanju;
  • nabavka kancelarijskog materijala u maloprodajnim objektima za potrebe firme;
  • nabavka materijala u maloprodaji za potrebe pružanja usluga ili izvođenja radova;
  • različiti online servisi i aplikacije, koje koristite u poslovanju, a za koje ste otvorili biznis naloge (email servisi, servisi za video pozive, skladištenje datoteka i slično).

Plaćanja koja vršite za vaše lične potrebe ne mogu se smatrati poslovnim rashodima.

Ličnim rashodom smatra se i novac firme potrošen na:

  • plaćanje letovanja za porodicu;
  • plaćanje  proslave za članove porodice;
  • nabavku namirnica za porodičnu potrošnju;
  • kupovinu nameštaja za stan u kojem stanujete;
  • nabavku goriva koje se troši za lične potrebe;
  • kupovinu  materijala za renoviranje stana u kojem stanujete.

Osim za lične potrebe osnivača, neposlovna potrošnja može biti i za lične potrebe direktora, zaposlenih ili drugih lica.

 

Osnovno pravilo koje bi bilo dobro da sledite jeste da poslovnu platnu karticu koristite samo za plaćanja poslovnih rashoda, odnosno izdataka koji su u svrhu vašeg biznisa.

Ukoliko se o njega oglušite, posledice su različite u zavisnosti od toga u kom pravnom obliku je organizovana vaša firma.

Zakonom o privrednim društvma zabranjeno je korišćenje sredstava firme od strane osnivača, kao da su njegova lična. Dakle, samim plaćanjem privatnih troškova (letovanja, nabavka garderobe, namirnica za lične potrebe) poslovnom karticom osnivač čini prekršaj u smislu Zakona o privrednim društvima. Ovo je tzv. probijanju pravne forme privrednog društva.

I ne samo da vršite prekršaj, već ste dužni i da obračunate i platite porez od 15%, kao da ste potrošena sredstva isplatili sebi kao dividendu.

Prethodno opisani scenario važi kada se sredstva podižu za potrebe osnivača koji nije u radnom odnosu u svom društvu. Ako jeste, potrošnja se može oporezovati i kao zarada.